Všechny, kdo se těšili na slavnost vyzvedávání zvonů na věž místního kostela, udržovaly v napětí předpovědi deštivého počasí, víkendového ochlazení a nočních mrazů. Také organizátoři se snažili připravit na případnou nepřízeň počasí, a tak na farní zahradě postupně vyrostly dva velké stany a pod nimi dostatečný počet lavic a také stoly, kde vedle nabídky teplé polévky a řízků od rána přibývaly také koláče, kremrole a jiné pochutiny, takže zájemci o unikátní podívanou, kterou instalace zvonů představovala, hladem určitě netrpěli. Po pravidelné nedělní mši vystavil zvonařský mistr pan Michal Votruba se svými pomocníky před kostelem kromě toho nového také všechny zrestaurované zvony původní.
Díky odstranění nánosů prachu a jiných nečistot bylo možné obdivovat především krásné reliéfy historického zvonu z roku 1770 a také potvrdit hypotézu, o níž se zmiňuje pasáž v knize Minulostí Berounska č. 13, tj. že právě tento zvon je překvapivě původně loděnický.
Neuváděla to ani farní kronika, ale Bohumil Jiří Huml, dlouholetý loděnický pan farář, si po zrekvírování všech tří zvonů údajně navrácení jednoho zvonu z kostelní věže vyžádal a bylo mu vyhověno. Zvon nebyl nikde popsán, ale reliéfy odpovídají historické fotografii, na níž jsou tři loděnické zvony – dva z doby první republiky a poslední právě výše zmíněný historický zvon.
Uspořádání zvonové stolice ve věži kostela navíc svědčí o tom, že tam byly původně zavěšeny zvony tři. Jeden z nich, možná právě tento malý, historický, ale detailně nikde nepopisovaný, visel netradičně pod úrovní okna, takže zřejmě ani nebyl příliš slyšet.
Pan zvonař Votruba se svými pomocníky nejprve pomocí kladky a vrátku vytáhli na věž náš nový, cca šedesátikilový zvon sv. Václava a upevnili ho na zvonovou stolici. Následovalo propojení s nainstalovaným automatickým zvoněním. Historický zvon z roku 1770 ve dvou vynesli na věž ručně, protože byl o mnoho lehčí. A zatímco elektrikář se věnoval zapojení automatického zvonění, Michal Votruba se svým pomocníkem nainstalovali další restaurovaný zvonek do sanktusové věžičky. Od tohoto malého zvonu kdysi vedl provaz otvorem ve stropu kostela přímo vedle oltáře, aby mohl být používán ke zvonění v průběhu mše. Původní otvor je v současné době zazděn a zvonek je teď možné ovládat pouze manuálně z kostelní věže.
Obecenstvo před kostelem mohlo úvodní část instalace a také závěrečnou montáž sledovat v přímém přenosu promítaném na velké plátno. Sledování paradoxně ztěžovalo slunce, které nečekaně ráno vysvitlo a provázelo nás téměř celý den. Plátno bylo proto nutné několikrát přestěhovat, ale instalaci se podařilo zároveň také nahrát, takže sestřih záběrů z celé akce si můžete prohlédnout na youtube pod názvem Instalace zvonů do věže kostela v Loděnici a první zvonění:
Po dokončení instalace pan Michal Votruba postupně představil zvuk všech nově nainstalovaných zvonů a zároveň byla nastavena automatika. V současné době budou zvony ohlašovat každý den poledne, šestou hodinu večerní (klekání) a zazvoní i v neděli před mší.
Mikrofon, který používal improvizovaný pěvecký sbor při kulturní hudební vložce v podobě známých melodií hraných na klávesy v podání pana pátera Jonáše, posloužil předsedkyni spolku k poděkování všem dárcům i přítomným fanouškům celé akce na znovurozeznění loděnických zvonů, za podporu i finanční dary. Nezbývá než doufat, že nás krásný zvuk našich zvonů bude ještě dlouho těšit a že je už nikdy nepotká stejný osud, jako jejich zrekvírované předchůdce.
Finanční dary na zvony již tedy potřeba nejsou, ale i na této akci byla k dispozici kasička a vybraných 2050 Kč bylo poukázáno prostřednictvím Donio na pomoc lidem postiženým povodněmi 2024.