Oslavy 200 let od narození Antonína Cífky

Článek byl převzat z Loděnického zpravodaje č.06/2024. Autorkou je paní Ing. Alena Heinrichová

Ve čtvrtek 18. dubna letošního roku uplynulo 200 let od narození pana Antonína Cífky, čestného občana Loděnice, významného loděnického podnikatele. Jeho rod se viditelně zasloužil o prosperitu obce na přelomu 19. a 20. století. Majitel a provozovatel známého pražského hotelu Černý kůň obnovil na Kněží Hoře vinohrad, který po předešlých majitelích byl zpustlý a dávno na něm víno nerostlo. Současně v blízkosti vinohradu postavil letní sídlo pro svoji početnou rodinu, kterému se říkalo zámeček Vinice. Syn Antonína Cífky, Jindřich, koupil a zmodernizoval starou vápenici a vybavil ji moderním zařízením a s vápnem obchodoval. Založil v obci „Okrašlovací spolek“ a lípy u kostela a u školy jsou dodnes svědkem prospěšné činnosti tohoto sdružení. Další syn, Josef, byl kromě jiného iniciátorem založení Prvního tenisového klubu v Praze a první mistrovství Českého království se konalo právě na zahradě zámečku. Syn Antonín vybudoval pivovar v Chicagu, věnoval se historii Indiánů a patřil k průkopníkům skautského hnutí u nás. Dcery pana Cífky, zakladatele rodu, se provdaly za známé malíře Emanuela Krescence Lišku a Jana Skramlíka a přivedly do vsi kulturu výtvarnou i hudební. V obci se konala setkání na nejvyšší státní úrovni. Poslední dcera v rodině, Milada, byla první mistryní Českého království v tenisu.

Jubileum narozenin bylo podnětem k organizaci setkání žijících potomků rodu s dnešními „spoluobčany“. Organizace se ujal, jak jinak, spolek Loděnice v historii. Život celé rodiny jsme si se souhlasem rodiny dovolili zmapovat již dříve, při vyprávění v cyklu „Návraty rodů“. Podruhé jsme se k tomuto tématu vrátili právě při oslavě 200 let od narození jejího zakladatele.

Slavnost se konala v sobotu 27. 4. 2024 ve Velkém sále Klubu. Pozvali jsme 21 žijících potomků, o kterých jsme věděli a jejichž adres jsme se dopátrali. Zváni byli samozřejmě také všichni naši spoluobčané. Díky manželům Fatkovým byla v sále nainstalována překrásná a profesionálně vytvořená výstava obrazů a artefaktů ze života rodiny Cífků, kterou doplnila alba příchozích hostů a podklady z archivu spolku.

Po úvodu předneseném předsedkyní spolku Terezou Fatkovou a přivítání hostů z úst starosty obce, pana Jiřího Štulce, se ujala slova paní Šárka Konečná, která ve vyprávění odhalila dosud neznámé podrobnosti z rodopisu rodiny a připomněla významná data z historie rodu. Poté v diskusi vystoupili se svými vzpomínkami hosté. V následné družné besedě jsme se dozvěděli mnoho nových poznatků o životě této rodiny a po krátkém občerstvení pečlivě připraveném partou našich „hostesek“ se potomci Cífků mohli zajít podívat ke svému bývalému rodinnému sídlu, dnešnímu klášteru.

Oslava dvoustých narozenin pana Antonína Cífky byla důstojným vyjádřením uznání našim předkům. Umístění nádherných fotografií ve velkém sále KZ navíc pozvedlo prostředí z „tělocvičny“ na „galerii“. Část výstavy, která byla zavěšena na zdech, je zde stále k vidění.

Na závěr patří poděkování. Poděkování obci, která nám díky dotaci umožnila tuto nádhernou oslavu zorganizovat. Ale především poděkování za hodiny strávené přípravou této akce všem, kteří tento čas nepovažují za ztracený a jejich jedinou odměnou je dobrý pocit z toho, že udělají radost jiným.